Podręcznik do informatyki na poziomie

Uczniowe zazwyczaj kojarzą lekcję informatyki z przyjemnymi zajęciami uczącymi podstaw użytkowania komputera. Niestety bardzo często lekcje takie skracają się do nauki obsługi podstawowych programów. Jako, że w zasadzie każdy miał już styczność z tymi programami, zarówno wymagania nauczycieli jak i umiejętności uczniów mogą nie stać na wysokim poziomie. Tymczasem lekcje informatyki mogą okazać się bardzo przydatne i dawać uczniom naprawdę wiele umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości. Dogłębna analiza programów tekstowych i tabelarycznych sprawia, że uczeń jako użytkownik komputera może bardzo szybko wykonywać część zadań, które nie znając pewnych rozwiązań, robiłby ręcznie. To olbrzymia oszczędność czasu, która w zasadzie wymaga tylko trochę zaangażowania. Nieocenioną pomocą jest w tym zakresie podręcznik do informatyki. Oczywiście, wielu osobom (w tym także nauczycielom) może wydawać się, że podręcznik do informatyki jest zbędny, ponieważ wszystkich informacji można dowiedzieć się w internecie, albo można je bardzo szybko przekazać na lekcjach w formie ustnej. Tymczasem jednak samodzielna styczność z dobrze opracowanym tekstem daje o wiele lepsze efekty. By takie efekty osiągnąć, trzeba korzystać z dobre podręcznika.

Recepta na sukces

Dokładnie takim podręcznikiem jest każda książka wchodząca w skład serii Informatyka Europejczyka. Podręcznik wyróżnia się na tle wszystkich innych podręczników do informatyki przede wszystkim nowatorskim podejściem twórców. Autorzy postawili w pierwszej kolejności na prezentację rozwiązań szybkich i łatwych do zapamiętania. Nie ograniczają się jednak do prostych sposób rozwiązania danego problemu czy zastosowania funkcji programu, ale tłumaczą także na czym problem polega. Dzięki temu uczeń uczy się o systematyce działania programu, a co za tym idzie, w sytuacjach nieopisanych w podręczniku umie się zdecydowanie lepiej odnaleźć. Podręcznik Informatyka Europejczyka polecany jest zarówno przez praktyków jak i przez uczniów, którzy mieli już z nim styczność. Jeszcze jedną, zdecydowanie ważną zaletą jest to, że podręcznik dostosowany jest do wieku czytającego, co nie powoduje dodatkowych trudności.

Pokonuje konkurencję

W porównaniu z innymi podręcznikami do informatyki Informatyka Europejczyka najlepiej prezentuje stosunek jakości do ceny, a także wyposaża ucznia w podstawowe informacje. Trudno wskazać aktualnie dostępną pozycję na rynku, która tak dobrze przedstawiałaby wszystkie potrzebne do komfortowego funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie wiadomości dotyczące podstawowych programów, z których najpewniej będzie się korzystało przez całe życie.

 


Posted in Nauki ścisłe by with no comments yet.

Oblicza geografii 1

Oblicza geografii 1” to podręcznik autorstwa Romana Malarza, Marka Więckowskiego oraz Pawła Kroha przeznaczony do nauki geografii na poziomie rozszerzonym w liceum ogólnokształcącym oraz technikum. Publikacja ma więc na celu przygotowanie uczniów szkoły średniej do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Wydany został nakładem wydawnictwa Nowa Era, które od bardzo wielu lat specjalizuje się w wydawaniu cenionych przez nauczycieli i uczniów materiałów edukacyjnych na potrzeby polskiej szkoły. Numer dopuszczenia do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej: 973/1/2019. Podręcznik został przygotowany do nowej podstawy programowej, która obowiązuje ze względu na niedawną reformę w systemie szkolnictwa. Został więc napisany z myślą o absolwentach szkoły podstawowej, którzy w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczną naukę w szkole średniej.

Zawartość podręcznika

Podręcznik skupia się na zagadnienia orientujących się wokół geografii fizycznej, a więc uczeń znajdzie tam mnóstwo przydatnych informacji na temat np. możliwych form ukształtowania terenu, typów wybrzeży, erozyjnej i akumulacyjnej działalności lądolodów i lodowców i wiele innych. Oczywiście część wiadomości stanowi powtórkę z wcześniejszych etapów edukacji, ale w większości jest to dobrze przemyślana kontynuacja. Uczeń łatwiej zrozumie zawiłe procesy geograficzne wykorzystując licznie zamieszczone w publikacji wykresy, rysunki i infografiki. Znajdujące się na kartach książki zdjęcia stymulują natomiast wyobraźnie i pozwalają łatwiej wizualizować sobie to, co właściwie jest omawiane na lekcjach. Język użyty w podręczniku jest przystępny dla ucznia, a wszelkie najważniejsze kwestie zostały wyróżnione pogrubioną czcionką, co pomaga w skupieniu uwagi i bieżących powtórkach. W przygotowaniu do sprawdzianów okresowych nieocenionym ułatwieniem są kompendia zawierające najważniejsze informacje w pigułce zamieszczone na końcu obszarów tematycznych.

Materiały dodatkowe

Nowa Era przygotowała dla uczniów pragnących więcej wiele materiałów dodatkowych. W samym podręczniku znajduje się mapa topograficzna, która pomaga uczniom rozwijać trudną umiejętność orientacji w terenie i dokładnego określania swojej pozycji. Wydano również dedykowany dla podręcznika zeszyt ćwiczeń – maturalne karty pracy. Zawierają one ćwiczenia dopasowane tematycznie do każdego omawianego tematu. Pozwalają powtórzyć sobie nabyty podczas lekcji materiał, co szczególnie dobre jest dla uczniów, którzy preferują systematyczny tryb nauki. Może być to też ułatwienie w przygotowaniach nie tylko do sprawdzianów okresowych, ale też do samego egzaminu maturalnego.

 


Posted in Nauki ścisłe, Podręczniki szkolne and tagged , , , by with no comments yet.

Ponad słowami

Ponad słowami” to cykl podręczników do nauczania języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych – liceum ogólnokształcącym oraz technikum. Nadaje się zarówno do pracy z uczniami, którzy myślą o zdawaniu przedmiotu tylko w zakresie podstawowym, jak i tym, którzy zamierzają zmierzyć się z poziomem rozszerzonym. Seria powstaje nakładem wydawnictwa Nowa Era, które od bardzo wielu lat specjalizuje się w przygotowywaniu rozmaitych materiałów na użytek szkolny. Podręczniki przygotowywane są z myślą o nowej podstawie programowej po niedawnej reformie edukacji. Na ten moment powstały dwa z ośmiu planowanych podręczników. Numer dopuszczenia pierwszego z nich wydawany przez Ministra Edukacji Narodowej to 1014/1/2019. Jego autorami są Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy oraz Aleksandra Wróblewska. W pisaniu drugiej części pomagała dodatkowo Anna Równy.

Skład serii

Seria docelowo składać się ma z ośmiu podręczników – każdy przewidziany na jeden semestr edukacji w przypadku liceum ogólnokształcącego – w przypadku technikum, które trwa po reformie pięć lat proporcje te ulegają rozciągnięciu wedle woli i uznania nauczyciela. Obecnie wydano dwa pierwsze tomy, które przeznaczone są dla pierwszego rocznika, który od roku szkolnego 2019/2020 zacznie edukacje w szkole średniej w nowej formule. Pierwsza część podręcznika obejmuje swoją tematyką starożytność i średniowiecze, natomiast druga renesans, barok i oświecenie. W nowej koncepcji to właśnie te pięć epok wchodzi tematyczne w podstawę programową przewidzianą dla pierwszego roku liceum. W skład zestawu wchodzą również specjalnie dedykowane maturalne karty pracy, które już od pierwszych lat w szkole średniej mają na celu zaznajamianie ucznia z zadaniami typu egzaminacyjnego. Wczesne oswajanie z ową tematyką połączenie z konsekwentną systematyką może na maturze dać bardzo wymierne i pozytywne skutki.

Walory serii

Podręczniki w serii charakteryzują się uporządkowaniem poszczególnych segmentów wiedzy w konkretnych blokach, które poprzez swoją klarowność są przyjazne dla ucznia i ułatwiają mu czerpanie z publikacji koniecznych informacji. W książkach uczeń znajdzie praktyczny przewodnik po interpretacji utworów literackich z uwzględnieniem wszystkich możliwych kontekstów: artystycznych, filozoficznych, historycznych czy też społecznych. W ciekawy sposób ukazuje także dialog między literaturą a innymi tekstami kultury, które widoczne są w dzisiejszym świecie takim jak obraz czy film. Oprócz tego wszystkiego kładzie również nacisk na kształcenie retoryczne, które ma pomóc uczniowi w umiejętnym budowaniu wypowiedzi ustnych.

 


Posted in Podręczniki szkolne and tagged , , , by with no comments yet.